Menu Content/Inhalt

Menu główne

Witaj w serwisie

Konferencje

Konferencje

Klub Gepardów

Klub Gepardów

Gepardy Biznesu

Konkurs

Efektywna Firma

Konferencje
Mazowieckie
InfoCredit

Członkowie

Członkowie

Wyróżnieni

Wyróżnieni

Przyjazna gmina

Przyjazna gmina

Przyjazny bank

Przyjazny bank

Magazyn

Magazyn

Instytut Wolności

Instytut Wolności
Roman Karkosik Drukuj
18.12.2006.

 

ImageRoman Karkosik, współwłaściciel spółki Skotan i Grupy Kapitałowej Boryszew
 
Roman Karkosik rozpoczął swoją przygodę z biznesem w latach 80. Otworzył wtedy w podtoruńskim Czernikowie mały bar. Interes prosperował na tyle dobrze, że wkrótce ruszyła wytwórnia napojów gazowanych. A trochę później powstała firma Karo, produkująca przewody elektryczne.

Pomysły brały się "z marszu". Napoje gazowane w gospodarce centralnie planowanej zawsze były towarem deficytowym. Przewody elektryczne również. Roman Karkosik przekonał się o tym budując nowy dom. Ale zamiast czekać na towar lub próbować go "załatwiać", wolał sam go wyprodukować. A gdy brakowało surowca do tej produkcji rozwinął sieć punktów skupu metali. Nie tylko w Polsce. Także w Rosji, Czechach, Bułgarii i na Słowacji. To działało do momentu wprowadzenia przez rząd zakazu sprowadzania złomu z zagranicy. Działało na tyle długo i zyskownie, że Roman Karkosik mógł dysponować sporym kapitałem.

I wtedy zrodził się pomysł na inwestycje giełdowe. Być może mało spektakularne, ale za to bardzo starannie dobrane. Założenie było dość proste: kupować akcje firm niedowartościowanych przez rynek, restrukturyzować te firmy i pomnażać ich wartość. I oczywiście zarabiać. I to też zadziałało. Do dziś inwestycja w akcje spółki Boryszew S.A., nad którą kontrolę przejął Roman Karkosik, pozostaje najbardziej intratnym interesem jaki można było zrobić na warszawskiej giełdzie - ponad 8000% zysku wciąż jest nie do pobicia.

Po Boryszewie inwestor przejął kontrolę nad kolejnymi firmami: Garbarnią Brzeg, czyli obecnie Alchemią, Impexmetalem, Skotanem. Wartość akcji każdej z tych spółek wzrosła wielokrotnie, a prawdziwą furorę robiły w 2005 r. walory wchodzące w skład specjalnie skonstruowanego przez "Puls Biznesu" indeksu WIG-K, czyli wskaźnika ilustrującego wzrost cen papierów wartościowych spółek kontrolowanych przez Romana Karkosika.

Obecnie największym wyzwaniem stojącym przed inwestorem jest połączenie Boryszewa i Impexmetal. W sumie grupy, na których czele stoją te spółki, miały w 2005 r. ok. 4,3 mld zł obrotów i 125,6 mln zł zysku. Nowa Grupa Kapitałowa Boryszew będzie jedną z najpotężniejszych polskich firm przemysłowych i również jedną z największych spółek na giełdzie. Fuzja ma pozwolić na znaczne obniżenie kosztów ze względu na scentralizowanie administracji, zakupów etc. i ułatwić zarządzanie strategiczne.

Na temat skromności i oszczędności biznesmena krążą legendy. Nie bryluje na warszawskich salonach, nie kupuje najdroższych samochodów. Ale w wynajdywaniu niedowartościowanych spółek i restrukturyzowaniu ich oraz pomnażaniu ich wartości dla inwestorów jest absolutnym mistrzem.

Roman Karkosik

  • Największy inwestor indywidualny na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wg. rankingów opublikowanych przez Gazetę Giełdy "Parkiet", "Puls Biznesu" oraz "Analizy Online"
  • Czwarte miejsce na liście najbogatszych Polaków opublikowanej w 2006 r. przez miesięcznik "Forbes"
  • Piąte miejsce na liście najbogatszych Polaków opublikowanej w 2005 r. przez tygodnik "Wprost".

Spółki kontrolowane przez Romana Karkosika

  • Grupa Kapitałowa Impexmetal SA - 52 pozycja na liście 500 największych przedsiębiorstw tygodnika "Polityka"
  • Grupa Kapitałowa Boryszew SA - 69 pozycja na liście 500 największych przedsiębiorstw tygodnika "Polityka", akcje spółki wchodzą w skład jednego z najważniejszych indeksów giełdowych, WIG-20, grupującego 20 spółek o największej kapitalizacji notowanych na GPW, nagroda "Byka i Niedźwiedzia" przyznawana przez Gazetę Giełdy Parkiet spółce, której akcje przyniosły inwestorom największą stopę zwrotu (880% w 2003 r.), najbardziej zyskowna inwestycja w historii GPW (ponad 8000% wzrost kursu
  • Alchemia SA - największy w 2005 r. awans w rankingu wartości spółek notowanych na GWP: skok ze 136 pozycji na 28 miejsce i dołączenie do grona kandydatów do wejścia w skład indeksu WIG-20
  • Skotan SA - w 2006 r. najbardziej dynamiczny wzrost kursu akcji spośród wszystkich papierów notowanych na GPW
 
designed by www.madeyourweb.com