Menu Content/Inhalt
Witaj w serwisie arrow Magazyn arrow Odpowiedzialny biznes w bankach spółdzielczych

Menu główne

Witaj w serwisie

Konferencje

Konferencje

Klub Gepardów

Klub Gepardów

Gepardy Biznesu

Konkurs

Efektywna Firma

Konferencje
Mazowieckie
InfoCredit

Członkowie

Członkowie

Wyróżnieni

Wyróżnieni

Przyjazna gmina

Przyjazna gmina

Przyjazny bank

Przyjazny bank

Instytut Wolności

Instytut Wolności
Odpowiedzialny biznes w bankach spółdzielczych Drukuj
07.03.2007.

W ostatnim czasie Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie kupił dwa monitory kardiochirurgiczne do sal operacyjnych dla kwidzyńskiego szpitala. Wcześniej ofiarował temu szpitalowi cztery łóżka ortopedyczne.

To jedna z wielu aktywności tego Banku, którą można zaliczyć do działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Społeczna odpowiedzialność biznesu (Corporate Social Responsibility – CSR) to uwzględnianie w strategii firmy interesów różnych grup interesariuszy, to inwestowanie w rozwój pracowników, najbliższego otoczenia i ochronę środowiska. CSR to ostatnio bardzo popularny termin. Niektóre banki o stosowaniu CSR informują na swoich stronach internetowych. Banki Spółdzielcze, chociaż w większości w swoich dokumentach nie mają terminu społeczna odpowiedzialność biznesu, to w misji BS od momentu ich powstania jest służenie lokalnej społeczności. Banki Spółdzielcze służą tej społeczności na trzech płaszczyznach. Po pierwsze finansują inwestycje lokalne, zarówno miejscowych firm, jak i samorządów,  w tym udzielają często mniej opłacalnych małych kredytów, a także kredytów preferencyjnych dla rolnictwa. Pełnią również funkcje edukacyjne wdrażając nowoczesne produkty bankowe na terenach małych miast i wsi. Sponsorują instytucje społeczne, działające na terenie ich działania.

Wspomniany Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie jest dobrym przykładem stosowania CSR w bankowości spółdzielczej. PBS wspiera instytucje istotne dla lokalnej społeczności, jak wspomniany szpital. Bank ma w swojej ofercie produkty, które służą mieszkańcom Kwidzynia i okolic. Wspólnie z samorządem wdrożono preferencyjny kredyt na odnowę elewacji kamienic Kwidzynia. Bank dba również o swoich pracowników, inwestując w ich szkolenia - pracownicy banku ukończyli kurs na dyplomowanego pracownika bankowego, bank finansuje swojej załodze również kursy języka angielskiego.

Prowadzony odpowiedzialnie przez władze banku biznes przynosi korzyści w postaci dobrego wizerunku banku wśród klientów, władz miasta i środowisk opiniotwórczych oraz zadowolonych i efektywnych pracowników. Wyniki tych działań są widoczne również w bilansie Banku.

 

źródło: Justyna Szafraniec www.prfinanse.blox.pl

 

 
designed by www.madeyourweb.com