Menu Content/Inhalt
Witaj w serwisie arrow Magazyn arrow Spotkanie Marszałków Województw i Zarządu PAIiIZ

Menu główne

Witaj w serwisie

Konferencje

Konferencje

Klub Gepardów

Klub Gepardów

Gepardy Biznesu

Konkurs

Efektywna Firma

Konferencje
Mazowieckie
InfoCredit

Członkowie

Członkowie

Wyróżnieni

Wyróżnieni

Przyjazna gmina

Przyjazna gmina

Przyjazny bank

Przyjazny bank

Vacatio Legis

Vacatio Legis
Spotkanie Marszałków Województw i Zarządu PAIiIZ Drukuj
17.03.2007.

15 marca 2007  r. w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych odbyło się spotkanie Marszałków Województw i Zarządu PAIiIZ poświęcone budowaniu atrakcyjności inwestycyjnej i rozwojowi gospodarczemu regionów.

Przybyłych powitała Grażyna Sićko, wiceprezes PAIiIZ. Podczas spotkania przedstawiono strategię promocji gospodarki, budowę pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej,  propozycje wspólnych przedsięwzięć PAIiIZ z regionami w 2007 r. oraz działania Agencji w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Marcin Korolec, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, stwierdził w swoim wystąpieniu na temat rozwoju gospodarczego regionu, że Polska zajmuje czołowe miejsce na tle innych państw regionu. - Co czwarty dolar zainwestowany przez firmy zagraniczne w tej części Europy jest inwestowany w Polsce. Bierze się to prawdopodobnie z doświadczeń, które mają zagraniczni inwestorzy, a także z perspektywy rozwoju gospodarczego, przed którą Polska stoi. Według szacunków NBP, wartość napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wyniosła w 2006 r. 14,7 mld USD – dodał Minister.
Minister Korolec powiedział też, że należy szukać specyficznych obszarów dla inwestycji, również w sektorze usług: - Chciałbym zwrócić uwagę na centra usług. Będą one bardziej korzystne w perspektywie dwóch – trzech lat. W związku z implementacją w Polsce dyrektywy unijnej o usługach na rynku wewnętrznym bariery w świadczeniu usług w regionie będą znoszone. Wydaje się, że Polska może być takim centrum świadczenia usług, mamy dobrze przygotowaną do tego młodą kadrę.
Jednym z głównych zadań PAIiIZ jest budowa wizerunku Polski w świecie. W 2006 r. Agencja promowała polską gospodarkę m.in. poprzez realizację akcji reklamowej w międzynarodowych mediach ekonomicznych. Znakomite wyniki gospodarcze naszego kraju były prezentowane m.in. w BBC Word, CNN oraz Financial Times.

Zauważając wielki potencjał, jaki przedstawia Polonia i Polacy za granicą, PAIiIZ zamierza w 2007 roku włączyć środowiska polonijne do działań na rzecz rozwoju gospodarczego kraju, w tym poprzez zorganizowanie I Kongresu Gospodarczego Polonii Świata. W ramach promocji gospodarczej regionów Polski na terenie Ameryki, w bieżącym oraz przyszłym roku planowany jest udział w Polsko-Amerykańskich Targach w Rosemont (Chicago), obchody 400-lecia polskiej obecności w Ameryce oraz publikacja katalogu ofert inwestycyjnych “Invest in Poland”.

W bieżącym roku planowane są misje inwestycyjne m.in. do USA, Japonii, Chin, Skandynawii, Brazylii, Rosji oraz Korei Południowej, jak również wystawy polskich produktów i wzornictwa w Indiach, Singapurze, Niemczech i Rosji.
Agencja przygotowuje również drugą edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na medal”. Pierwsza realizowana była w 2005 roku i spotkała się z dużym zainteresowaniem samorządów, a także przyniosła konkretne, wymierne efekty: spośród 70 gmin wyróżnionych i nagrodzonych w pierwszej edycji konkursu w 2005 roku ponad dwadzieścia pozyskało inwestora. ”Grunt na medal” jest organizowany we współpracy z Marszałkami Województw pod patronatem Ministra Gospodarki. Wyróżnione gminy mają większą szansę na pozyskanie inwestora zagranicznego.

Jednym z zadań Agencji wynikających z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest rozwój sieci Centrum Obsługi Inwestorów oraz powstanie nowych terenów inwestycyjnych. PAIiIZ zajmie się również realizacją programu „Rozwój systemu wsparcia polskiej gospodarki na rynku międzynarodowym”.

źródło:www.paiz.gov.pl

 

Ankieta

Ile czasu powinno upłynąć od ogłoszenia nowych przepisów podatkowych w Dz.U. do wejścia ich w życie?
 
designed by www.madeyourweb.com