Menu Content/Inhalt
Witaj w serwisie arrow Magazyn arrow Instytut Legalizmu uczcił pamięć obrońców Konstytucji, wolności i demokracji

Menu główne

Witaj w serwisie

Konferencje

Konferencje

Klub Gepardów

Klub Gepardów

Gepardy Biznesu

Konkurs

Efektywna Firma

Konferencje
Mazowieckie
InfoCredit

Członkowie

Członkowie

Wyróżnieni

Wyróżnieni

Przyjazna gmina

Przyjazna gmina

Przyjazny bank

Przyjazny bank

Instytut Wolności

Instytut Wolności
Instytut Legalizmu uczcił pamięć obrońców Konstytucji, wolności i demokracji Drukuj
18.05.2016.

Image17 maja 2016 r.  na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie przy pomniku żołnierzy 10 pułku piechoty z Łowicza przedstawiciele Instytutu Legalizmu, Komitetu Obrońców Demokracji oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza uczcili minutą ciszy pamięć bohaterów, obrońców Konstytucji, wolności i demokracji w 90. rocznicę ich pogrzebu.

17 maja 2016 r. o godzinie 19 na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie przy ul. Powązkowskiej przy pomniku żołnierzy 10 pułku piechoty z Łowicza, który stoi w narożniku kwatery B20, przedstawiciele Instytutu Legalizmu oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im.10 Pułku Piechoty z Łowicza uczcili minutą ciszy pamięć bohaterów, obrońców Konstytucji, wolności i demokracji w 90. rocznicę ich pogrzebu.

Złożyli wieńce i zapalili znicze.

17 maja 2016 r. był VI Dzień Obrońców Wolności i Demokracji. Dzień ten ustanowili Jerzy Krajewski, dyrektor  Instytut Legalizmu, i jego syn Łukasz.

 

Image

 Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Legalizm w Warszawie, złożył wieniec

Image

... i zapalił trzy znicze

Image

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Instytutu Legalizmu, Komitetu Obrońców Demokracji oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza  

Image

 Stowarzyszenie Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza przygotowało specjalną pocztówkę z okazji 90. rocznicy przewrotu majowego, na której wykorzystało zdjęcie z  17 maja 2013 r. z uroczystości z okazji III Dnia Obrońców Wolności i Demokracji, zorganizowanego przez Instytut Legalizmu. Jedną z pocztówek 17 maja 2016 r. otrzymał Jerzy Krajewski.   

 O działaniach Instytutu Legalizmu w sprawie zamach majowego poinformował Marek Henzler w tygodniku "Polityka" nr 21/2016 z 18 maja 2016 r.  na str. 61. Napisał: "Ofiary zamachu próbuje też zliczyć Jerzy Krajewski, przedstawiający się w internecie jako prezes Instytutu Legalizmu. Pisze, że za 100 dol. kupił skany list ofiar w nowojorskim Instytucie Józefa Piłsudskiego. Narzeka, że profesjonalni historycy odmawiają mu pomocy. I trudno im się dziwić, skoro Krajewski koniecznie chce wiedzieć, kto podczas zamachu  był "obrońcą demokracji,  a kto "buntownikiem".

Poniżej jest artykuł o obchodach III Dnia Obrońców Wolności i Demokracji.

 

500 ofiar śmiertelnych wojny domowej w maju 1926 r. Drukuj
23.05.2013
Z dotychczas przeprowadzonych badań Instytutu Legalizmu wynika, że wojskowych ofiar w wojnie domowej w maju 1926 r. po stronie rządowej było o połowę więcej niż podaje się oficjalnie. Nie 100 osób, ale minimum 145. Łącznie zginęło 500 osób.
 

Z dotychczas przeprowadzonych badań Instytutu Legalizmu wynika, że wojskowych ofiar w wojnie domowej w maju 1926 r. po stronie rządowej było o połowę więcej niż podaje się oficjalnie. Nie 100 osób, ale minimum 145.
Po stronie buntowników w wojnie domowej w maju 1926 r. zginęło około 160 wojskowych, a więc 60 proc. więcej niż oficjalnie podaje się.

Z badań Andrzeja Garlickiego wynika, że zginęło też 164 cywili. Instytutu Legalizmu szacuje, że to zniżona liczba ofiar cywilnych. Skoro zniżona została liczba ofiar wojskowych, to zapewne tak samo sanacyjny reżim uczynił w przypadku liczby ofiar cywilnych.

Łącznie więc w wojnie domowej w maju 1926 r. zginęło 500 osób. To jest najbardziej prawdopodobna liczb śmiertelnych ofiar wojny domowej, zaplanowanej i przeprowadzonej przez Józefa Piłsudskiego.

 

Liczbę wojskowych ofiar wojny domowej w 1926 r. Instytutu Legalizmu ustalił na podstawie skanów dokumentów państwowych z 1926 r., kupionych w  2011 r. Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz napisów wykutych na pomniku żołnierzy 10 pułku piechoty na cmentarzu na warszawskich Powązkach. 

 Image
 
"Pierwszym obowiązkiem żołnierza jest niezłomne dochowanie wierności ślubowanej w przysiędze wojskowej", taki jest napis na pomniku żołnierzy 10 pułku piechoty z Łowicza, którzy polegli na ulicach Warszawy w dniach 13 i 14 maja 1926 r. broniąc legalnych władz państwa polskiego, broniąc wolności i demokracji. 
 
Na pomniku wykuta jest lista poległych:
 
por.    Buczek Józef    10 pp. - w dokumentach ofiar z Instytutu Józefa Piłsudskiego przedstawiony jako ppor.
szer. Wiechno Józef - jego nazwiska nie ma w dokumentach ofiar z Instytutu Józefa Piłsudskiego
szer.    Bendor Jan    10 pp.
szer.    Stawski Grzegorz    10 pp.  - w dokumentach ofiar z Instytutu Józefa Piłsudskiego przedstawiony jako szer.    Sławski Grzegorz    10 pp.
szer.    Kowalczyk Bolesław    10 pp.  szer.   - w dokumentach ofiar z Instytutu Józefa Piłsudskiego przedstawiony jako szer.  Konalczyk Bolesław    10 pp.
 szer.    Eichorst Rinaldo    10 pp.
szer. Szczerbaty Józef 10 pp. - jego nazwiska nie ma w dokumentach ofiar z Instytutu Józefa Piłsudskiego
 szer.    Pniewski Henryk    10 pp.
szer.    Łapczyński Stanisław    10 pp.
szer.    Held Mieczysław    10 pp.
szer.    Leśniewicz Władysław    10 pp.
szer.    Ciesiak Józef    10 pp.
szer. Wiśniewski Stanisław    10 pp.
 

Z napisu wynika, że liczba zabitych żołnierzy po stronie rządowej wyniosła nie 143, jak wynika z dokumentacji Instytutu Józefa Piłsudskiego, lecz o dwie osoby więcej - 145 osób.
 
III Dzień Obrońców Wolności i Demokracji
 
W trakcie uroczystości 17 maja 2013 r. Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Legalizmu, złożył wieniec przy pomniku 10 pp i odczytał listę żołnierzy 10 pp poległych w wojnie domowej w 1926 r. 
 
Image
 
Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Legalizmu, złożył wieniec przy pomniku
 
Image 
 
Kwiaty przy pomniku złożył też Piotr Marciniak, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza.
 
Uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwa polskiego.
 
 
Image 
 Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Legalizmu, wśród "żołnierzy" Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza.
 
Następnie uczestnicy uroczystości zapalili znicze przy kilku innych grobach obrońców wolności i demokracji.
 
Image
 
Zaniedbany grób bombardiera Ludwika Oczkowskiego z  1 pułku artylerii przeciwlotniczej (w dokumentacji Instytutu Piłsudskiego podano inne jego imię - Leon)
 
Image
 
Grób kaprala  Stanisław  Woźniak z    1 dywizjonu artylerii konnej
 
Image 
 
Grób podpułkownika Stanisława Weckiego, dowódcy 10 pp w latach 1925-1926
 
 
Listę obrońców wolności i demokracji w maju 1926 r., bohaterów naszego Wojska Polskiego, którzy polegli broniąc słusznej sprawy - naszego państwa i honoru żołnierza, Jerzy Krajewski stworzył samodzielnie 9 maja 2012 r. na podstawie dokumentów Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku, których skany kupił latem 2011 r. za równowartość 100 dolarów.
 
Profesjonalni historycy odmówili mu pomocy. 
 
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie opracowało dokumenty i stworzyło alfabetyczne listy 301 zabitych i 576 rannych  żołnierzy i oficerów w czasie wojny domowej w dniach 12-15 maja 1926 r. na podstawie kopii dokumentów z Instytutu Piłsudskiego, które przesłał mu Jerzy Krajewski, ale nie chciało zająć się oddzieleniem obrońców demokracji od buntowników.
 
Współpracy w tym zakresie odmówili również  prof. Andrzej Chojnowski z Uniwersytetu Warszawskiego i Andrzej Szczepanowski z Muzeum Wojska Polskiego.

Prof. Chojnowski wysłał Jerzemu Krajewskiemu SMS-em numer telefonu komórkowego do prof. Andrzeja Garlickiego, autora książki "Przewrót majowy".
Jerzy Krajewski  długo rozmawiałem z nim 9 maja 2012 r. na temat wojny domowej w 1926 r.  Prof. Garlicki powiedział, że  w maju 1926 r. odbyła się uroczystość pogrzebowa, w czasie której pochowano poległych żołnierzy wspólnie bez rozróżniania, kto był obrońcą legalnej władzy, a kto buntownikiem. Powiedział, że wielu żołnierzy walczącej w zbuntowanych oddziałach nie zdawało sobie spawy, że dopuszczają się zdrady stanu,
 
"Dostali rozkaz i poszli walczyć", powiedział  prof. Garlicki.
 
Jerzy Krajewski nie zgodziłem się z taką oceną sytuacji.
 
"Każdy żołnierze idący do boju z własną armią musi umieć ocenić, czy zdradza swoje państwo, czy dopuszcza się zdrady stanu, atakując legalne władze swojego państwa. Należy umieć rozróżniać dobro od zła. Józefowi Piłsudskiemu chodziło o zatarcie zła, którego dopuścił się. Ale nam powinno zależeć na podkreślaniu, co jest dobre, a co złe. Bohaterów nagrodzić, a buntowników potępić", odpowiedział profesorowi.
 
 Zapytał prof. Garlickiego, czy potrafi wskazać żołnierza, broniącego legalnych władz, który szczególnie wyróżnił się w walce z buntownikami. Prof. Garlicki odpowiedział, że nie zna.
 
Jerzy Krajewski zapytał go , czy rodziny zabitych przez buntowników żołnierzy utworzył jakieś stowarzyszenie. "Nie", odpowiedział prof. Garlicki. Nie wiedział też jak dotrzeć do tych rodzin.
 
 
W portalu wp.pl Jerzy Krajewski znalazł listę oddziałów wojskowych lojalnych wobec rządu i oddziałów buntowników.

 
 
 
 Obrońcy Wolności i Demokracji, którzy polegli w maju 1926 r.
 
 
Żołnierze 10. pułk piechoty z Łowicza

Żołnierze 10. pułku piechoty wymienieni na pomniku na Powązkach

1. por.    Buczek Józef    10 pp.
2. szer. Wiechno Józef - jego nazwiska nie ma w dokumentach ofiar z Instytutu Józefa Piłsudskiego
3.  szer.    Bendor Jan    10 pp.
4. szer.    Stawski Grzegorz    10 pp.  - w dokumentach ofiar z Instytutu Józefa Piłsudskiego przedstawiony jako szer.    Sławski Grzegorz    10 pp.
5. szer.    Kowalczyk Bolesław    10 pp.  szer.   - w dokumentach ofiar z Instytutu Józefa Piłsudskiego przedstawiony jako szer.  Konalczyk Bolesław    10 pp.
6. szer.    Eichorst Rinaldo    10 pp.
7. szer. Szczerbaty Józef 10 pp. - jego nazwiska nie ma w dokumentach ofiar z Instytutu Józefa Piłsudskiego
8. szer.    Pniewski Henryk    10 pp.
9. szer.    Łapczyński Stanisław    10 pp.
10. szer.    Held Mieczysław    10 pp.
11.szer.    Leśniewicz Władysław    10 pp.
12. szer.    Ciesiak Józef    10 pp.
13. szer. Wiśniewski Stanisław    10 pp.

Pozostali żołnierze 10. pułku piechoty

14.    szer.    Karlikowski Dominik    10 pp.
15.    szer.    Kawałek Stanisław    10 pp.
16.    szer.    Klajnerd Mordka    10 pp.
17.    szer.    Krakowiak Józef    10 pp.
18.   szer.    Krokotyn Karol    10 pp.
19.     szer.    Nakurasz Aleksander    10 pp.


Żołnierze 57. pułku piechoty

1. szer.    Bryk Piotr    57 pp.
2.    sierż.    Janczak Walenty    57 pp.
3.   szer.    Kasperski Łukasz    57 pp.
4.  por.    Keseja Michał    57 pp.
5.  szer.    Kochanski Antoni    57 pp.
6.  st.szer.    Kubicki Franciszek    57 pp.
7.    szer.    Moszkiewicz Jan    57 pp.
8.  szer.    Myślewski Marian    57 pp.
9.    szer.    Pluskota Michał    57 pp.Wlkp.
10.    szer.    Ratajczak Aleksander    57 pp.Wlkp.
11.    szer.    Reis Wawrzyniec    57 pp.Wlkp.
12.    plut.    Saterski Michał    57 pp.Wlkp.
13.    szer.    Sztul Franciszek    57 pp.Wlkp.
14.     szer.    Wachowski Antoni    57 pp.

Żołnierze 58. pułku piechoty Wielkopolskiego

 

1.    kpr.    Adamczewski Stefan    58 pp.Wlkp.
2.    szer.    Aksamski Franciszek    58 pp.Wlkp.
3.    kpr.    Antkowiak Wincenty    58 pp.Wlkp.
4.  plut.    Błaszczak Sylwester    58 pp.Wlkp.
5.    st.szer.    Dworak Wiktor    58 pp.Wlkp.
6.    szer.    Dworniczak Wal.    58 pp.Wlkp.
7.    szer.    Gramsz Stanisław    58 pp.Wlkp.
8.    szer.    Kasprzak Jan    58 pp.
9.    chor.    Kaźmierczak Stefan    58 pp.
10. szer.    Kiczor Stanisław    58 pp.W.
11. szer.    Kiptyk Makary    58 pp.
12.    szer.    Kordziński Bronisław    58 pp.
13.    szer.    Kosicki Jan    58 pp.
14.   plut.    Kufel Zygmunt    58 pp.W.
15.     szer.    Markowicz Mortke    58 pp.Wlkp.
16.  szer.    Pietraszyk Edmund    58 pp.Wlkp.
17.  kpr.    Stachowiak Wincenty    58 pp.Wlkp.
18.   sierż.    Suchocki Jan    58 pp.Wlkp.
19.   st.sierż.    Węglewski Józef    58 pp.Wlkp.Żołnierze 68.  pułku piechoty Wielkopolskiego


1.  szer.    Bartków Tymko    68 pp.
2.     szer.    Gawroński Jan    68 pp.
3.     szer.    Klepacz Symche    68 pp.
4.  szer.    Kazmierczak Kazimierz    68 pp.
5.     szer.    Klepacz Symche    68 pp.
6.    szer.    Michalak Tadeusz    68 pp.Wlkp.
7.    szer.    Mizerkiewicz Stefan    68 pp.Wlkp.
8.     szer.    Trzaskawka Stefan    68 pp.Wlkp.
9.    plut.zaw.    Zawodny Stanisław    68 pp.Wlkp.
10.    szer.    Zyła Stefan    68 pp.Wlkp.


Żołnierze 71.  pułku piechoty Wielkopolskiego


1.     szer.    Dobosz Wincenty    71 pp.
2.    szer.    Głowacki Edward    71 pp.
3.    kpr.    Grudziak Franciszek    71 pp.
4.    kpt.    Hodbid Kazimierz    71 pp.
5.    st.szer.    Kalinowski Pantelej    71 pp.
6.   szer.    Kawrus Piotr    71 pp.
7.   mjr.    Kiedrowski Jan    71 pp.
8.    plut.    Kleszczyński Stanisław    71 pp.
9.    szer.    Kociuba Władysław    71 pp.
10.   szer.    Kruszewski Franciszek    71 pp.
11.    szer.    Księżopolski Zygmunt    71 pp.
12.    plut.    Kulpinski Leon    71 pp.
13.    szer.    Kułakowski Teodor    71 pp.
14.    szer.    Lomeranc Josek    71 pp.
15.    szer.    Markowski Wilhelm    71 pp.
16.    szer.    Maksymiuk Nikanor    71 pp.
17.    szer.    Mężyński Aleksander    71 pp.
18.    szer.    Morokiszka Paweł    71 pp.
19.    szer.    Romaniuk Kirył    71 pp.
20.    szer.    Rupiński Władysław    71 pp.
21.    szer.    Skurczyński Karol    71 pp.
22.    kpt.    Steblecki Stefan    71 pp.
23.    szer.    Stelmaszczuk Sidor    71 pp.
24.    szer.    Szwejk Władysław    71 pp.
25.     szer.    Wrede Gustaw Jan    71 pp.
Kadeci ze Szkoły Podchorążych


1.   por.    Kamiński Mikołaj    Szk.Pchor.
2.   st.szer.pchor    Kosza Stanisław    Szk.Pchor.
3.    kpr.-pchor    Kusmierczyk Zygmunt    Szk.Pchor.
4.    st.szer.pchor    Majewski Eligjusz    Szk.Pchor.
5.    kpr.pchor.    Malinowski Mieczysław    Szk.Pchor.
6.   kpr.pchor.    Malinowski Władysław    Szk.Pchor.
7.    kpr.pchor.    Medwecki Witold    Szk.Pchor.
8.  kpr.pchor.    Mielczarski Sylwester    Szk.Pchor.
9.    kpr.pchor.    Piekarski Tadeusz    Szk.Pchor.
10.    st.szer.pchor    Rutkowski Roman    Szk.Pchor.

Ułani 17 pułku ułanów


1.   ułan    Kulus Roman    17 p.uł.
2. ułan    Majchrzak Józef    17 p.uł.
3.     ułan    Tatarek Ludwik    17 p.uł.


Żołnierze z innych jednostek i szkół

1.    kpr.    Balbierz Walerian    Wyż. Szk. Wojsk.
2.   szer.    Bieńkowski Stanisław    1 p.a.p.
3.   szer.    Bożko Edward    1 p. lotn.
4.    szer.    Ciok Tadeusz    Dow.30pp.
5.    szer.    Czarnolaska Berek    Wyż. Szk. Wojsk.
6.   mjr.inż.    Dworakowski Marian    Of.Szk.Inż.
7. szer.    Dziecioponek Eustachy    Wyż. Szk. Wojsk.
8.  kanon.    Gajda Marian    Dow.1.p.art.przeciwlotn.
9. por.    Giżycki Kazimierz    Wyż. Szk. Wojsk.
10. plut.    Gowras Michał    1 p.lotn.
11.   ppor.    Jędrychowski Zygmunt    Of.Szk.Inż.
12.    szer.    Kaczmarek Franciszek    W.I.G
13.  bomb.    Kardasz Władysław    1 dyw.art.kon.
14.  Mjr.obs.    Ko….ło Konstanty    1 p.lotn.
15. plut.pchor.    Kochanowski Jan    1 p.art.pl.
16.  por.pil.    Komar Leonard    1 p.lotn.
17.szer.    Koper Ryszard    Of.S.San.
  kanon.    Kopyra Stefan    1 p.art.pl.
18.   st.sierż.    Kotlicki    O.S.Inż.
19.   st.sierż.    Koza Leon    W.S.W.
20.  ogn.    Kruppe Jan    1 p.art.pl.
21. st.szer.pchor    Kuliszewski Leon    Of.S.San.
22.   kanon.    Kurzawski Kazimierz    7 dak.
23.  pchor.    Legin Mikołaj    Of Sz.Inż.
24. st.szer.p.    Lubaszewski Zdzisław    Of.Szk.San.
25.  bomb.    Machowski Tomasz    7 dak.
26.  por.obs.    Markiewicz Andrzej    1 p.lotn.
27. ppor.    Mazurkiewicz Tadeusz    Of.Szk.Inż.
28.  mjr.    Mięsowicz Eugeniusz    Wyż. Szk. Wojsk.
96    kanon.    Mitek Stanisław    1 p.a.pl.
29.  kpt.pil.    Niekraszewicz Czesław    1 p.lotn.
30.    bomb.    Oczkowski Leon    Dtwo.1 p. art..przeciwlotn.
31.   por.    Olchowicz Szczepan    1 dyw.art.kon.
32.  kanon.    Osipow Leon    Dtwo.1 p. art..przeciwlotn.
33.   szer.    Pawlak Kazimierz    Of.Szk.San.
34.  por.    Pomorski Michał    1 p.a.pl.
35.   por.    Stelmasiak Jerzy    Dtwo.1 p. art..przeciwlotn.
36. szer.    Szeffler Maksymilian    1 p.lotn.
37. por    Szpunar Władysław    Ofic.Szk.Lotn
38.   ppłk.    Świerczewski Józef    Ofic.Szk.Inż.
39.  bomb.    Terlecki Jan    7 dak.
40.  kan.    Wnorowski Józef    1 dyw.art.kon.
41.   kan.    Wojno Marian    Dtwo.1 p. art..przeciwlotn.
42.   kpr.    Woźniak Stanisław    1 dyw.art.kon.
43. ppor.    Zieliński Józef    Of.Szk.Inż.
44.    sierż.    Ziembiewicz Stanisław    Odz.przyb.Prez.Rzpl.


 

Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Legalizmu
 
 
Publikację na temat uroczystości 17 maja 2013 r. zmieściło też Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza:
 
 
designed by www.madeyourweb.com