Menu Content/Inhalt
Witaj w serwisie arrow Magazyn arrow Festiwal Zup Świata w Warszawie od 22.09 do 01.10.2017 r.

Menu główne

Witaj w serwisie

Konferencje

Konferencje

Klub Gepardów

Klub Gepardów

Gepardy Biznesu

Konkurs

Efektywna Firma

Konferencje
Mazowieckie
InfoCredit

Członkowie

Członkowie

Wyróżnieni

Wyróżnieni

Przyjazna gmina

Przyjazna gmina

Przyjazny bank

Przyjazny bank

Instytut Wolności

Instytut Wolności
Festiwal Zup Świata w Warszawie od 22.09 do 01.10.2017 r. Drukuj
17.09.2017.
Image22 września 2017 r. w Warszawie wystartuje Festiwal Zup Świata, impreza promująca zdrowy styl życia, szacunek do natury i ekologię, ale przede wszystkim powrót do ponadczasowych tradycji kulinarnych. Goście będą mogli posmakować około 100 zup z różnych zakątków świata!


Co było pierwsze, garnek, czy zupa? Może to się wydawać dziwne, a jednak pierwsza była zupa!
 
Już Neandertalczycy jadali zupy. Wykopywali w ziemi dołek, wykładali zwierzęcą skórą , wlewali do wnętrza wodę i dodawali składniki. Potem umieszczali w środku rozgrzane przez ogień kamienie. Wynalezienie zupy było ważnym przełomem technologicznym, ponieważ można było ugotować ją z gorszej jakości lub bardzo twardych produktów takich jak nasiona czy fasola. Dawało też szanse na przeżycie osobnikom pozbawionym uzębienia, co w tamtych czasach było dość powszechnym zjawiskiem.

Pierwszy dzień astronomicznej jesieni ma szansę przejść do historii jako wielkie międzynarodowe święto smaków i zdrowia. 22 września br. w Warszawie wystartuje Festiwal Zup Świata, impreza promująca zdrowy styl życia, szacunek do natury i ekologię, ale przede wszystkim powrót do ponadczasowych tradycji kulinarnych.

Goście będą mogli posmakować około 100 zup z różnych zakątków świata!
 
 
Image
 
Modne ostatnio powiedzonko „a co ja, pomidorowa jestem, żeby mnie wszyscy lubili?” ma w sobie wiele prawdy. Zupa pomidorowa to danie lubiane chyba przez wszystkich. Ale nie tylko pomidorowa.

Pierwsze danie? A może pierwsza dama… obiadu?

Nie tylko dzieci zajadają się zupami z wielką przyjemnością, chociaż to właśnie dzieciom najczęściej są podawane. Dlaczego? Bo zupa jest łatwa w przygotowaniu, bardzo zdrowa i pożywna, jednak pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim zupę gotujmy sami, ze świeżych składników, ewentualnie z mrożonek. Wszelkie gotowe produkty w proszku nafaszerowane są chemicznymi „ulepszaczami”, ukrytym cukrem, nadmiarem soli i barwnikami. Niestety dotyczy to także popularnych kostek rosołowych. Dlatego tak ważna jest świadomość żywieniowa i edukacja już od najmłodszych lat.

Festiwal Zup Świata będzie wydarzeniem wyjątkowym pod każdym względem, nie tylko kulinarnym. Warsztaty, spotkania ze specjalistami, pokazy kulinarne, degustacje i konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekać będą na gości, podczas 10 dni trwania festiwalu.
 
 
Więcej informacji pod adresem: http://festiwalzup.pl
 
designed by www.madeyourweb.com